DOBRE ROZWIĄZANIE – Jak pogodzić działanie przepompowni ścieków surowych z oczyszczalnią biologiczną?
Kiedy przepompownia ścieków surowych jest potrzebna?
Najczęstszym powodem to głęboko wyprowadzona kanalizacja z budynku. Oczyszczalnie dwupłaszczowe mogą być zagłębione nawet 1m pod powierzchnią gruntu. Przy takim zagłębieniu dno rury wlotowej do oczyszczalni jest na poziomie około 1,2m pod gruntem. Faktyczny poziom wyjścia z budynku musi być płytszy, gdyż należy zachować odpowiedni spadek na rurze kanalizacyjnej.
Dlaczego przepompownia przed oczyszczalnią stanowi problem?
Wynika to ze sposobu działania przepompowni, która jednorazowo w krótkim okresie dostarcza dużą porcję ścieków. Zwiększa to chwilowo przepływ przez oczyszczalnię i zaburza jej działanie.
Jakie oczyszczalnie biologiczne mogą mieć przepompownię ścieków surowych?
Najbardziej w tym celu nadają się oczyszczalnie z komorą retencyjną, która jest pierwsza od strony wlotu. Wiąże się to tym samym z brakiem przepływu samoczynnego przez komory. Przykładem takiej oczyszczalni są modele ZBS, które pracują w technologii SBR, czyli porcjowego osadu czynnego. Dzięki retencji objętościowej, jaką zapewnia pierwsza komora może nastąpić przyjęcie porcji ścieków z przepompowni.
W drugiej kolejności są oczyszczalnie przepływowe typoszeregu ZBB. Posiadają one układ 3-komorowy oraz dużą objętość, która umożliwia zmniejszenie negatywnego oddziaływania, chwilowym zwiększeniem przepływu.
Co można ulepszyć w takim układzie?
W standardowych oczyszczalniach ZBS jest bardziej zaawansowany moduł sterujący. Można jednak dodatkowo wybrać wersję rozbudowaną z przekaźnikiem programowalnym PLC, EATON E4, która może również zabezpieczyć prawidłowe działanie oczyszczalni biologicznej i przepompowni ścieków.
Jaką przepompownie wybrać?
W ofercie można znaleźć kilka wariantów przepompowni ścieków surowych. Najtańsze z nich posiadają pompę z rozdrabniaczem IBO, KRAKEN DF. Droższe wersje wyposażone są w pompy EABRA, DW VOX z wirnikiem typu VORTEX. Różnica pomiędzy wymienionymi pompami, wynika z tego, że KRAKEN rozdrabnia zanieczyszczenia, a DW VOX ma duży swobodny przelot i tłoczy je w całości. Dodatkowym ułatwieniem obsługi pompy może być również zamówienie stopy sprzęgającej - autozłącza. Wówczas łatwiej jest wyjąć i włożyć pompę z uwagi na prowadnice oraz sprzęga się ona samoczynnie pod własnym ciężarem z autozłączem.