DOBRE ROZWIĄZANIE – czyli co wybrać na 50-60 osób (RLM) ?
Dla kogo są to oczyszczalnie biologiczne o przepływie 7,5 m3/d – 12 m3/d?
W szkołach, hotelach, salach weselnych, czy restauracjach ścieki mogą dopływać z dużą nierównomiernością, dlatego najlepiej sprawdzą się tam oczyszczalnie w technologii SBR.
Czy typowa technologia SBR wystarczy, a może coś lepiej dodać na zapas ?
W technologii SBR, występuje podział pracy na cykle i fazy. Nie jest to typ oczyszczalni przepływowej, gdyż osadnik retencyjny, buforuje ilość ścieków, aby wyrównać porcje dawkowanych ścieków do komory procesowej. W w/w typach obiektów, może wystąpić również nierównomierność w stężeniu ścieków, wpływającą na kondycję osadu czynnego, dlatego specjalnie dodaliśmy w komorze procesowej nośnik biomasy (z tworzywa), który ma temu przeciwdziałać, a powstająca błona biologiczna zwiększy stopień stabilności pracy układu.
Jaki typ / model oczyszczalni biologicznej nadaje się do w/w zastosowań i przepływu ?
Możemy zaoferować dwa typy:
- ZBS-50C HDPE Z
- ZBS-60R HDPE Z
Oba typy podanych oczyszczalni mają konstrukcję dwupłaszczową i wykonane są z HDPE. Pierwszy model, ZBS-50C, jest wariantem kompaktowym. Drugi model, ZBS-60R, to wersja dwu-zbiornikowa o zwiększonej retencji, która może stanowić bufor jedno lub kliku-dniowy (zależnie od przepływu).
Jeśli nie wiesz co wybrać/zaprojektować to rozważ model o większych możliwościach – czyli większy to lepszy ?
Nie zawsze modele przewymiarowane systemów oczyszczalni ścieków działają w sposób oczekiwany. Zdarza się, że bywa wręcz odwrotnie, i przeciążona oczyszczalnia sprawuje się lepiej. Dlatego wybierając model oczyszczalni należy brać pod uwagę dalekosiężny obraz sytuacji. Mowa tu o modelu bardziej uniwersalnym, który pomimo tego, że jest większy ma możliwość bardzo szerokiego sterowania urządzeniami jak i procesami oraz zdalnego nadzoru, czy monitoringu (zależnie od wybranej wersji/rozbudowy wyposażenia sterującego). Prostym przykładem może tu być objętość robocza komór, która może być regulowana (np. obniżona) w celu dopasowanie procesowego układu do przepływu i stężenia ścieków surowych. Pozostała objętość może być wówczas traktowana (przez główną jednostkę sterującą) jako zapas mogący być wykorzystany w sytuacjach awaryjnych lub do zamiany parametrów procesowych.
Daje to szereg możliwości, które są przydatne. Oczywiście model ZBS-50C, też będzie dział poprawnie, ale zostawia mniejszy margines na korekty.
Czy to wystarczy, a może coś jeszcze ułatwia życie i serwis oczyszczalni ?
Jeśli ktoś chce może też dodać coś ekstra, czyli moduł GSM. Może jednak ucieszyć się z faktu, że w podanych typach oczyszczalni MODUŁ GSM TO STANDARD. Znacząco polepsza to wgląd w pracę systemu oraz ułatwia pracę osobom/firmom serwisującym taki system.
Czy robimy coś więcej, aby gwarancja na nasze urządzenia, nie była tylko kartką papieru ?
Podane typy oczyszczalni poddawane są za każdym razem procedurze testów, mających na celu sprawdzenie poprawności działania, algorytmu pracy oraz komunikacji. Wiąże się to między innymi z zalaniem ich cieczą roboczą i stanowi pierwszy rozruch techniczny. Faktyczny rozruch następuje po montażu systemu, ale należy go w zasadzie traktować jako wtórny. Staramy się, aby nasze wyroby były dobre, a ciągłe wprowadzanie nowych pomysłów, tylko ulepsza oczyszczalnię jako całość.