DOBRE ROZWIĄZANIE, - podobieństwa i różnice pomiędzy ZBS-5C, a ZBB-7C
W czym są podobieństwa obu modeli?
Oba zbiorniki mają konstrukcję dwupłaszczową, która charakteryzuje się większą wytrzymałością niż typowe wyroby jednopłaszczowe. Umożliwia to zwiększenie głębokości montażu jak i stosowanie w bardzo trudnych warunkach gruntowo-wodnych.
Czym się różnią oba modele?
Główna różnica to technologia oczyszczania ścieków. W ZBS mamy do czynienia z porcjowym osadem czynnym (SBR) wspartym o dodatkowe stałe złoże biologiczne. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych technologii działania w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Typoszereg ZBB działa w technologii hybrydowej, łączącej osad czynny ze złożem biologicznym ruchomym (tzw. fluidalnym).
Kiedy ZBS-5C jest lepszy od ZBB-7C i dlaczego?
W sytuacjach dużej nierównomierności dopływu ścieków, lepiej funkcjonują oczyszczalnie porcjowe (SBR). Z uwagi na porcjowanie ścieków, pobieranych z osadnika retencyjnego do komory procesowej z każdym cyklem dawkowania jest podobna ilość.
Kiedy ZBB-7C jest lepszym wyrobem od ZBS-5C?
Model ZBB, wywodzi się od typoszeregu ZBF, który był oferowany jako pierwszy kompaktowy reaktor biologiczny z polietylenu. Lata zebranych doświadczeń i modernizacji stworzyły model, który wytrzyma bardzo wiele. Dodatkowo dzięki trzem włazom rewizyjnym jest możliwość uzyskania pełnego dostępu do jego wnętrza. Dodatkowo posiada większą pojemność niż ZBS-5C. W sytuacjach, gdy nie mamy dużych różnic w przepływie, można wybrać ZBB-7C i wykorzystać w pełni jego zalety.
Dlaczego nie jest oferowany mniejszy model niż ZBB-7C i dlaczego porównywany jest on z inną oczyszczalnią dla mniejszej ilości użytkowników?
Z uwagi na konieczność podziału na 3-komory i fizyczną wielkość korpusu, nie udałoby się wykonać realnie modelu o mniejszej pojemności. Tak samo wygląda sytuacja w osadnikach gnilnych, w których 4,5m3 jest najmniejszą propozycją dla układu 3-komór. Każdy z opisanych modeli wyposażony jest w sterowanie automatyczne, które ma możliwość wyboru trybów przez użytkownika. Umożliwia to między innymi zmniejszenie wydajności oczyszczalni. W takiej sytuacji ZBB-7C może pracować dla mniejszej ilości osób z przedziału odpowiadającemu ZBS-5C.